Dressage Times

BRITISH DRESSAGE Saturday 9th December 2017

 

If there are any queries, please contact dressage.entries@southstaffs.ac.uk  – Please note, if you require your test to be called, you must provide your own caller as we do not have available staff to do this.

 

 

 

Class 1 – Prelim 15

No. Time Rider Horse Section Score % Place
001 10.00 Jacqueline Dorrington  228974 Dwyfor Bailey  59813 G
002 10.07 Tamara Hill

T115440

Tilly
 003 10.14 Natalie Mincher-Lockett 345180 Le Vita es Bella 1734273 S
004 10.21 Judy Nolan

190101

Furlongs Black Jack

60027

S
005 10.28 Lisa Emmerson

1611578

Emily’s Princess

1632500

006 10.35 Jessica Kent 364533 Penhaligon Riviera 1734833 S

Arena Change/Break

Class 2 – Prelim 17A

No. Time Rider Horse Section Score % Place
003 10.51 Natalie Mincher-Lockett 345180 Le Vita es Bella 1734273 S
007 10.58 Kirsty Jeffels  1712770 Credit Crunch II 1632564 B
006 11.05 Jessica Kent 364533 Penhaligon Riviera 1734833 S
008 11.12 Lucy Mckeown

1410463

Lissycasey Gold

1532395

S
009 11.19 Annabel Montgomery

1511153

Daldorn Ecstacy

1535805

S
010 11.26 Jacqueline Dorrington  228974 Dwyfor Sunrise  48571 G

Class 4 – Novice 22

No. Time Rider Horse Section Score % Place
009 11.33 Annabel Montgomery

1511153

Daldorn Ecstacy

1535805

B
011 11.40 Mary Thelwell

80942

Casta Diva

1431201

S
012 11.47 Heather Clark 403082 Enzo III  1532049 B

Break

 

Class 5 – Novice 39

No. Time Rider Horse Section Score % Place
012 12.04 Heather Clark 403082 Enzo III  1532049 B
013 12.11 Jane Ford 1414199 Mizteek 1532232 S

 

 

Class 6 – Free Style Music Novice

No. Time Rider Horse Section Score % Place
011 12.18 Mary Thelwell

80942

Casta Diva

1431201

S
013 12.26 Jane Ford 1414199 Mizteek 1532232 S
014 12.34 Carrie Keating

1414987

Triple X

1530014

B
015 12.42 Judy Peacocke  338583 Rainbow

50422

S

 

 

 

 

Class 7 – Elementary 43

No. Time Rider Horse Section Score % Place
016 12.50 Chloe Naylor 1513047 Karisma

57172

S
017 12.57 Anna Brown

43966

Midnight II

1432912

S

Break

 

Class 8 – Elementary 59

No. Time Rider Horse Section Score % Place
016 1.15 Chloe Naylor 1513047 Karisma

57172

S
 017 1.22 Anna Brown

43966

Midnight II

1432912

S
018 1.29 Hayley Mason 401952 Master Paintpot  58699 B
019 1.36 Linda Dungey 217298 Casper V

36046

S
020 1.43 Ruth Minton 1511694 Galahad II

48903

S

 

 

Class 9 – Free Style Music Elementary

No. Time Rider Horse Section Score % Place
021 1.50 Jackie Ingram

290335

Ballcullane Lad S
022 1.58 Zara Murad  1712552 Allegro III

1733930

023 2.06 Jackie Crombie  16470 Vivaldie Adagio

47810

S

 

 

Class 10 – Medium 61

No. Time Rider Horse Section Score % Place
018 2.14 Hayley Mason  401952 Master Paintpot  58699 S

 

 

Unaffiliated Dressage Sunday 10th December 2017

Class 1 – Intro B

No. Time Rider Horse Section Score % Place
001 10.00 Tracy Rock Fall Guy S
002 10.06 Aleesha Matthews Blackstone Jazz J
003 10.12 Sophie Burgess Autumns Glory S
004 10.18 Keziah Haire King Of Clubs S
005 10.24 Rachel Rudd Cruise S

 

 

Class 2 – Intro C

No. Time Rider Horse Section Score % Place
006 10.30 Beth Instone My Kinda Girl S
007 10.36 Poppy Skidmore Cameron S
008 10.42 Anabel Cluer Floyd J
009 10.48 Rachel Murray Fleur S
010 10.54 Ann McGarvey Hullabaloo IIIV S

 

Break

Class 3 – Prelim 14

No. Time Rider Horse Section Score % Place
004 11.10 Keziah Haire King Of Clubs S
009 11.17 Rachel Murray Fleur S
010 11.24 Ann McGarvey Hullabaloo IIIV S
011 11.31 Poppy Skidmore Floyd S
012 11.38 Gina Holmes Aileen S
013 11.45 Rachel Fuller Fly bye S
014 11.52 Lisa Emmerson Rickruse S
030 11.59 Bev Parkes Sydney S
BREAK
015 12.16 Helen Clarkson Bernie S
016 12.23 Katie Furber Biscuit S
017 12.30 Michele Blacknell Winnie S
018 12.37 Poppy Skidmore Frosty S
019 12.44 Sarah Smith Zack S
020 12.51 Laura wells Miss P S
021 12.58 Jacqueline Dorrington Pudsey S
031 1.05 Lynne Goalby Roberto S

 

Arena Change / Break

Class 4 – Free Style Music 

No. Time Rider Horse Section test Score % Place
022 1.22 Tina Smith May S Novice
023 1.30    Dawn brown

 

Candy S Novice
024 1.38 Emily Mottram Tigress Lilly S Novice

 

Class 5 – Prelim 17A

No. Time Rider Horse Section Score % Place
025 1.46 Lesley Bennett Indie S
026 1.53 Jayne Money Patchwork Princess S
027 2.00 Nicola Harries Biscuit S
028 2.07 Eve Wheat Mr Bear S

 

Class 6 – Novice 38

No. Time Rider Horse Section Score % Place
026 2.14 Jayne Money Patchwork Princess S
027 2.21 Nicola Harries Biscuit S
028 2.28 Eve Wheat Mr Bear S
029 2.35 Molly Folland Summer Time Chloe S
032 2.42 Wendy mcgarry Hugo S
033 2.49 Tracey Crane Eric S